ДОПОЛНИТЕЛНИ ДЕТАЛИ: ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ Е СПАСЕНО СЛЕПО МОМЧЕ ОД ПОЖАРОТ ВО СТРУМИЦА ДЕНЕСКА!

  Во куќа на улицата „Белградска“  во Струмица попладнево изби пожар во кој во последен момент е спасено слепо момче кое било само во куќата. Пожарот избувнал околу 16 часот при што целосно е уништен покривот на трикатната куќа. Откако бил забележан пожарот, соседите успеале да го извлечат слепото момче. Интервенирала Територијалната противпожарна бригада од Струмица со две противпожарни ...

Бугарин и струмичанец криумчареле мигранти-Струмичанецот во бегство!

    Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар Југ поднесе кривична пријава против Ј.Д.Ф.(35) од Р.Бугарија и И.А.(22) од с.Банско-струмичко поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “криумчарење мигранти“ по чл.418-б ст.2 од Кривичниот законик. Имено, пријавените на вчера во 04,30 часот во близина на с.Богородица во возило ...

(ДЕТАЛИ) НЕМА ПОВРЕДЕНИ ВО ПОЖАРОТ КАДЕ ИЗГОРЕ КРОВ ОД КУЌА!

Во пожарот кој изби во 15:30 часот на улица „Белградска“ во Струмица каде кров на куќа целосно изгоре не информираа дека за среќа нема повредени и направена е само материјална штета. Очевидците велат дека пожарот најверојатно настанал поради електрична инсталација и ги пофалија Противпожарната единица на Струмица бидејќи пристигнале навистина брзо и го спречиле ширењето на огнот.  

(ФОТО) КРОВ НА КУЌА ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕ НА УЛИЦА „БЕЛГРАДСКА“ ВО СТРУМИЦА!

Голем пожар во 15:30 часот се случи на улица „Белградска“ во Струмица каде кров на куќа целосно изгоре. Благодарение брзата реакција на Противпожарната единица на Струмица пожарот беше стабилизиран и не дозволија да се прошири. Засега немаме информации дали има повредени и како настанал пожарот. Со повеќе детали во текот на денот!

(ФОТО) СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА РАСКРСНИЦАТА КАЈ СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“-СТРУМИЦА!

Сообраќајна несреќа се случи на раскрсницата кај СОУ „Димитар Влахов“ поточно на улицата „Браќа Миладинови“. Како што не информираа очевдците за среќа нема потешко повредени направена е само материјална штета. Инаку, на оваа раскрсница многу често се случуваат сообраќајни несреќи. Полицијата веднаш пристигна на местото на несреќата и врши увид на истата. <

Ограбена адвокатска канцеларија во Струмица, украдена голема сума на пари, накит и еден пиштол

  Непознат сторител извршил тешка кражба во адвокатска канцеларија на улица Ленинова во Струмица за време на викендот. Сторителот насилно ја отворил влезната метална врата и одзел околу 70 илјади денари, 20 илјади евра, еден рачен машки часовник, пиштол марка „ЦЗ“ калибар 9мм и црна ташна во која имало 3.000 евра, 5.000 денари, златен и сребрен накит по што го напуштил местото на настанот. Увид ...

(ФОТО) АВТОМОБИЛ ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ КАЈ „ПИЛАВ ТЕПЕ“ ПОРАДИ ЛИЗГАВОСТА!

Пред 40 минути на патот Струмица-Штип или поточно кај местото викано „Пилав Тепе“ автомобил со струмички регистарски таблички излетал од патот најверојатно како што не информираа очевидците поради големата лизгавост на патот. За среќа нема повредени а полициската екипа веднаш пристигна на местото на несреќата. Апелираме на голема внимателност!

(ВИДЕО) Се повеќе случаи на злупотреба преку социјалните медиуми во Струмица!

Социјалните мрежи се почесто стануваат предмет на злоупотреба.  Пораки со навредлива и заканувачка содржина, злоупотреба на лични податоци, прикажување на порнографски материјал, ова се само дел од случаите кои мината година биле пријавени во СВР  Струмица. Од таму велат дека лани до секторот  кој го покрива подрачјето на десетте општини од југoистокот како резултат на злоупотреба ...

ИНФО: ПОГОЛЕМ ДЕЛ ОД ГРАДОТ БЕЗ ИНТЕРНЕТ И СТРУЈА ДЕНЕСКА – ПРОБЛЕМОТ МОЖЕБИ ЌЕ ПОТРАЕ И ЦЕЛА НОЌ!

Поради силното невреме проследено со ветер денеска поголемиот дел од Струмица остана без струја и интернет. Околу 16:00 часот сите домаќинства во Струмица добијаа струја но интернет сеуште нема кај поголем број домаќинства. Надлежните велат дека работат на проблемот и може да потрае се до утре.

(ФОТО) Вандали повторно искршиле жардинерии на градскиот плоштад

Жардинериите поставени на плоштадот „Гоце Делчев“ ноќеска повторно биле мета на вандалско однесување од страна несовесни граѓани. Овој вандалски чин е пријавен во полицијата, а се случува по трет пат во период од две недели. Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ го осудуваат вандалското однесување и апелираат до граѓаните да престанат со уништувањето ...