ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ СТРУМИЦА-РАДОВИШ – ЕДНО МОМЧЕ ЗАГИНА А НЕГОВАТА СОПАТНИЧКА ПОВРЕДЕНА!

Деветнаесет годишно момче од Радовиш утрово загина во сообраќајка која се случила на магистралниот пат Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци. Сообраќајката се случила помеѓу патничко возило Голф управувано од K.Р. роден 1998 година и товарно возило „Мерцедес“ управувано од Т.Ј роден 1959 година. Во незгодата на лице место починал возачот на голфот додека неговата сопатничка Е.Г, исто ...

Командир на шумската полиција во Струмица незаконски вратил запленето возило и дрва

  Полициската станица Струмица поднесе кривична пријава против Т.Љ.(52) од село Ново Село, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување и фалсификување исправа.  Пријавениот, како  командир на шумската полиција во Струмица на 20 октомври во вечерните часови, без издадено решение од Основниот суд Струмица за враќање ...

Замина малиот ангел: Антонио ја загуби битката со леукемијата

  Maлиот Антонио почина утрово… Ја загуби долгата битка со леукемијата и покрај тоа што цела Македонија беше со него сепак неговото мало срце не издржа. Ова е најтажниот ден за нас како Редакција, ова е најтажниот ден за цела Струмица, ова е најтажниот ден за цела Македонија. Почивај во мир ангелу…    

(ФОТО) СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА КАЈ СОБРАНИЕТО ВО СТРУМИЦА!

Пред 40 минути кај собранието во Струмица се случи мала сообраќајна несреќа во која нема повредени но улицата беше накратко блокирана. Полицијата веднаш пристигна на местото на несреќата и изврши увид на лице место. Со повеќе детали во текот на оваа ноќ!

СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА И ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ВАСИЛЕВО – ВАНЧО СТОЈАНОВ

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  В.С  (50) од с.Едрениково и Л.Н (44) од Василево, поради постоење на основано соменение дека првопријавениот сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“ чл.353 ст.1 од КЗ на РМ, додека второпријавениот  сторил кривично дело „Злоупотреба на службена ...

СВР СТРУМИЦА: Пријава за ексградоначалникот на Ново Село, си изготвил патен налог по истекот на мандатот

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  поранешниот градоначалник на општината Ново Село, Блажо Велков (53), кој според полицијата, невластено го користел службеното возило по престанокот на мандатот и сам си на изготвил патен налог, по што со сопругата заминал за Скопје. Според МВР тој направил две кривични ...

СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ДВАЈЦА РАДОВИШАНИ!

Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство во Радовиш, поднесе кривична пријава против: Г.К. (47)  и A.K (28)  и двајцата од Радовиш, поради постоење на основано сомнение дека првопријавениот сторил кривично дело „Несовесно работење во службата“ а второпријавениот „Злоупотреба на службената ...

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Сеќавање за струмичанецот Ристо Галевски кој бил прв полициски генерал!

Ристо Галевски (Муртино, Струмичко, 1957 – Скопје, 11 ноември 2007) бил првиот полициски генерал и како таков учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Во 2001 година беше назначен за прв човек на македонската полиција, а за неговите заслуги во работењето му беше доделен чинот генерал на полиција.До последниот ден тој работеше на функцијата помошник-министер на Секторот за Европска ...

Украдени 40.000 денари од црква во Струмичко

Вчера во 9 часот во полициското одделение Ново Село, Струмица, Б.Д. (67) од село Сушица пријавил дека на 8/9 ноември во периодот од 19 до 6.30 часот непознат сторител извршил тешка кражба во црквата „Св.Ѓоргија” во село Сушица. Сторителот ја отворил вратата од помошната просторија за продажба на свеќи од каде одзел околу 40.000 денари во разни апоени по што го напуштил местото.

ПРОНАЈДЕНО 22 ГОДИШНОТО МОМЧЕ ОД СТРУМИЦА КОЈ ГО ПРЕГАЗИ ПЕШАКОТ КАЈ КУКЛИШ!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителст во Струмица, поднесе кривична пријава против И.Ј (22) од Струмица, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил кривично дело “Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Имено, на 04.11.2017година, во 04,30часот на регионалниот пат Струмица-с.Банско, поточно  на излезот од с.Куклиш ...